2008  

The Young Artist Foundation
Congratulates all Nominees and Winners

Special Awards here

Awards Showcasers

  Awards Greeting from Russia by Street Magic here
 


Photographs of the Awards to follow - please check back
in the meantime, look here

BEST PERFORMANCE IN A FEATURE FILM
Leading Young Actor

Alex Etel
Miles Heizer
Freddie Highmore
Josh Hutcherson
Jacob Kogan
Logan Lerman
Zach Mills
Alex Neuberger
Chris O’Neil
Alejandro Polanco
"The Water Horse"
"Rails & Ties"
"August Rush"
"Bridge to Terabithia"
"Joshua" "3:10 To Yuma"
"Mr. Magorium's Wonder Emporium"
"Underdog"
"The Last Mimzy" "Chop Shop"
Columbia Pictures
Warner Brothers
Warner Brothers
Buena Vista Pictures
Fox Searchlight Pictures
Lionsgate
20th Century Fox
Buena Vista Pictures
New Line Cinema
Koch Lober Films


BEST PERFORMANCE IN A FEATURE FILM
Leading Young Actress

Gracie Bednarczyk
Abigail Breslin Isamar Gonzales
Kay Panabaker
Dakota Blue Richards
AnnaSophia Robb
Emma Roberts
Saoirse Ronan
"Grace Is Gone"
"No Reservations" "Chop Shop"
"Moondance Alexander"
"The Golden Compass"
"Bridge to Terabithia"
"Nancy Drew"
"Atonement"
The Weinstein Company
Warner Brothers Koch Lober Films
20th Century Fox
New Line Cinema
Buena Vista Pictures
Warner Brothers
Focus Features


BEST PERFORMANCE IN A FEATURE FILM
Supporting Young Actor - Fantasy or Drama

Alex Ferris
Dillon Freasier 
Soren Fulton
Jordan Garrett
Devon Gearhart
Bailey Hughes
Leon G. Thomas III Denzel Whitaker
"The Invisible"
"There Will Be Blood"
"South of Pico"
"Death Sentence"
"Canvas"
"Good Time Max"
"August Rush"
"The Great Debaters"
Buena Vista Pictures
Paramount Pictures
Snails Pace Productions
20th Century Fox
Screen Media Films
RabbitBandini Productions
Warner Brothers MGM


BEST PERFORMANCE IN A FEATURE FILM
Supporting Young Actor - Comedy or Musical

Max Baldry
Jimmy Bennett
Zachary Gordon
Dylan McLaughlin
Graham Phillips
Ed Sanders
"Mr. Bean’s Holiday"
"Evan Almighty"
"Georgia Rule"
"Georgia Rule"
"Evan Almighty"
"Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street"
Universal Pictures
Universal Pictures
Universal Pictures
Universal Pictures
Universal Pictures
Paramount Pictures


BEST PERFORMANCE IN A FEATURE FILM
Supporting Young Actress

Jasmine Jessica Anthony
Courtney Taylor Burness
Hannah Lochner
Taylor Momsen
Jamia Simone Nash
Keke Palmer
Kristen Stewart
"1408"
"Premonition"
"Firehouse Dog"
"Underdog"
"August Rush"
"Cleaner"
"Into the Wild"
MGM
MGM
20th Century Fox
Buena Vista Pictures
Warner Brothers
Screen Gems
Paramount Vantage


BEST PERFORMANCE IN A FEATURE FILM
Young Actor Age Ten or Younger

Nicholas Art
Micah Berry
Jackson Bond
Bobby Coleman
Nathan Gamble
Samuel Garland
Dakota Goyo
Jeremy Karson
Austin Williams
"The Nanny Diaries"
"Things We Lost in the Fire"
"The Invasion"
"Martian Child"
"The Mist"
"The Reaping"
"Resurrecting the Champ"
"Music & Lyrics"
"Michael Clayton"
MGM
Paramount Pictures
Warner Brothers
New Line Cinema
MGM
Warner Brothers
Yari Film Group
Warner Brothers
Warner Brothers


BEST PERFORMANCE IN A FEATURE FILM
Young Actress Age Ten or Younger

Rachel Covey
Bailee Madison
Megan McKinnon
Madison Pettis
Willow Smith
Rhiannon Leigh Wryn
"Enchanted"
"Bridge to Terabithia"
"Project Grey"
"The Game Plan"
"I Am Legend"
"The Last Mimzy"
Walt Disney Pictures
Buena Vista Pictures
IndustryWorks
Buena Vista Pictures
Warner Brothers
New Line Cinema


BEST PERFORMANCE IN A FEATURE FILM
Young Ensemble Cast

"Bridge to Terabithia" - Buena Vista Pictures
Josh Hutcherson, AnnaSophia Robb, Bailee Madison, Cameron Wakefield,
Isabelle Rose Kircher, Lauren Clinton, Elliot Lawless, Carly Owen,
Devon Wood, Emma Fenton and Grace Brannigan

"Daddy Day Camp" - TriStar Pictures
Spencir Bridges, Dallin Boyce, Telise Galanis, Tad D'Agostino, Talon G. Ackerman,
Taggart Hurtubise, Molly Jepson, Tyger Rawlings, Zachary Allen and Sean Patrick Flaherty "The Last Mimzy" - New Line Cinema Chris O’Neal, Rhiannon Leigh Wryn, Marc Musso, Megan McKinnon and Nicole Munoz "Nancy Drew" - Warner Brothers Emma Roberts, Josh Flitter, Amy Bruckner and Kay Panabaker


BEST PERFORMANCE IN AN INTERNATIONAL FEATURE FILM
Leading Young Performer
‹click flag, name, title›

 Adrian Alonso (Mexico) 
 Noah Burnett (Canada)
 Louis Dussol (Switzerland)
 Zekeria Ebrahimi (Afghanistan)
 Michel Joelsas (Brazil)
 Joel Lok (Australia)
 Ahmad Khan Mahmidzada (Afghanistan)
 Bertille Noël-Bruneau (France)
 Jimi Ochsenknecht (Germany)
 Armin Omerovic (Croatia)
 Roger Príncep (Spain)
 Thomas Sangster (England)
 Michelle von Treuberg (Germany)
"La Misma Luna" (Under The Same Moon)
"Breakfast With Scot"
"1 Journée" (That Day)
"The Kite Runner"
"The Year My Parents Went on Vacation"
"The Home Song Stories"
"The Kite Runner"
"Le Renard et l'Enfant" (The Fox & The Child)
"Die Wilden Kerle 4" (The Wild Guys 4)
"Armin"
"El Orfanato" (The Orphanage)
"The Last Legion"
"Die Wilden Hühner und die Liebe" (Wild Chicks in Love)
Fox Searchlight
Capri Films
Vega Film
Paramount Vantage
City Lights Pictures
Dendy Films
Paramount Vantage
Picturehouse Ent
Buena Vista Int'l
Maxima Film
Picturehouse Ent
The Weinstein Company
Constantin Film


BEST PERFORMANCE IN A SHORT FILM
Young Actor

Joseph Castanon
Hunter Gomez
Dominic Scott Kay
Kendall McCulty
Benjamin B. Smith
Connor Stanhope
Remy Thorne
"Little Wings"
"The Blacksmith and the Carpenter"
"Grampa's Cabin"
"Conflation"
"Heart Attack"
"The Velveteen Rabbit"
"Bad"
Journey Blue Films
Scottsdale Community College
Red Balloon Entertainment
Stéphanie Joalland (dir.)
Christi Olson (dir.)
Denise Quesnel (dir.) Vincenzo Giammanco (dir.)


BEST PERFORMANCE IN A SHORT FILM
Young Actress

Mia Ford
Taylor Lipman
Kendra McCulty
Diandra Newlin
Car’ynn Sims
"Far Sighted"
"The Infamous Buddy Blade"
"Conflation"
"Bench"
"The Infamous Buddy Blade"
Filmmakers Alliance
Delaware Coalition Films Stéphanie Joalland (dir.) Revolocity Delaware Coalition Films

 

BEST PERFORMANCE IN A TV MOVIE, MINISERIES or SPECIAL
Leading Young Actor

Devon Bostick
Chevez Ezaneh
Cody Linley
Dylan McLaughlin
Jansen Panettiere
Graham Phillips
Jimmy 'Jax' Pinchak
Devon Werkheiser
"The Alter Boy Gang"
"Bury My Heart at Wounded Knee"
"The Haunting Hour: Don't Think About It"
"You've Got A Friend"
"The Last Day of Summer"
"Ben 10: Race Against Time"
"All I Want for Christmas"
"Shredderman Rules"
CBC
HBO
Universal
Hallmark Channel
Nickelodeon
Cartoon Network
Hallmark Channel
Nickelodeon


BEST PERFORMANCE IN A TV MOVIE, MINISERIES or SPECIAL
Leading Young Actress

Holliston Coleman
Danielle Chuchran
Jodelle Ferland
Marisa Guterman
Regan Jewitt
Abigail Mason
Emily Osment
Emanuela Szumilas
Niamh Wilson
"Love's Unending Legacy"
"Saving Sarah Cain"
"Pictures of Hollis Woods"
"Shredderman Rules"
"Emotional Arithmetic"
"Saving Sarah Cain"
"The Haunting Hour: Don't Think About It"
"Greatest Show Ever"
"They Come Back"
Hallmark Channel
Lifetime
Hallmark Hall of Fame
Nickelodeon
CBC
Lifetime
Universal
Popoosa Productions
Lifetime


BEST PERFORMANCE IN A TV MOVIE, MINISERIES or SPECIAL
Supporting Young Actor

Ridge Canipe
Timmy Deters
Chase Ellison
Jon Kent Ethridge
Jordan Garrett
Tyler Patrick Jones
Cody Benjamin Lee
Braeden Lemasters
Zach Mills
Zack Shada Jake D. Smith
Darian Weiss
"Pictures of Hollis Woods"
"Love's Unfolding Dream"
"You've Got A Friend"
"The Last Day of Summer"
"By Appointment Only"
"Ben 10: Race Against Time"
"The Last Day of Summer"
"Love's Unending Legacy"
"The Valley of Light"
"Jane Doe: Ties That Bind" "Tin Man"
"Christmas Miracle at Sage Creek"
Hallmark Hall of Fame
Hallmark Channel Hallmark Channel Nickelodeon American Cinema Int'l Cartoon Network Nickelodeon Hallmark Channel CBS Hallmark Channel SCI-FI Channel American World Pictures


BEST PERFORMANCE IN A TV MOVIE, MINISERIES or SPECIAL
Supporting Young Actress

Saige Ryan Campbell
Bailee Madison
Jennette McCurdy
Mary Matilyn Mouser
Haley Ramm
"All I Want for Christmas"
"The Last Day of Summer"
"The Last Day of Summer"
"A Stranger's Heart"
"Ben 10: Race Against Time"
Hallmark Channel
Nickelodeon
Nickelodeon
Hallmark Channel
Cartoon Network


BEST PERFORMANCE IN A TV SERIES
Leading Young Actor

Keir Gilchrist
Noah Gray-Cabey
Carter Jenkins
Jamie Johnston
Angus T. Jones
Sean Keenan
Kyle Massey
Devon Werkheiser
Tyler James Williams
"The Winner"
"Heroes"
"Viva Laughlin"
"Degrassi: The Next Generation"
"Two And A Half Men"
"Lockie Leonard"
"Corey In The House"
"Ned's Declassified School Survival Guide"
"Everybody Hates Chris"
FOX
NBC
CBS
CTV
CBS
VOOM HD
Disney Channel
Nickelodeon
CBS


BEST PERFORMANCE IN A TV SERIES
Leading Young Actress

Rhyon Nicole Brown
Miranda Cosgrove
Miley Cyrus
Emma Roberts
Jamie Lynn Spears
"Lincoln Heights"
"iCarly"
"Hannah Montana"
"Unfabulous"
"Zoey 101"
ABC Family
Nickelodeon
Disney Channel
Nickelodeon
Nickelodeon


BEST PERFORMANCE IN A TV SERIES
Supporting Young Actor

Dean Collins
Jason Dolley
Alexander Gould
Mitch Holleman
Mark Indelicato
Nathan Kress
Daniel Magder
Vincent Martella
Aidan Mitchell
Slade Pearce
"The War at Home"
"Corey in the House"
"Weeds"
"Reba"
"Ugly Betty"
"iCarly"
"Life With Derek"
"Everybody Hates Chris"
"The Riches"
"October Road"
FOX
Disney Channel
Showtime
CW
ABC
Nickelodeon
Disney Channel
CBS
FX
ABC


BEST PERFORMANCE IN A TV SERIES
Supporting Young Actress

Taylor Atelian
Malese Jow
Tinashe Kachingwe
Jennette McCurdy
Mary Matilyn Mouser
Adair Tishler
"According to Jim"
"Unfabulous"
"Out of Jimmy's Head"
"iCarly"
"Life Is Wild"
"Heroes"
ABC
Nickelodeon
Cartoon Network
Nickelodeon
CW
NBC

 

BEST PERFORMANCE IN A TV SERIES
Young Actor Age Ten or Younger

Lorenzo Brino
Nikolas Brino Joseph Castanon
Field Cate Khamani Griffin
Trevor Gagnon
Dylan Minnette
Conner Rayburn
"7th Heaven"
"7th Heaven" "I Hate My 30's"
"Pushing Daisies" "All of Us"
"New Adventures of Old Christine"
"Saving Grace"
"According to Jim"
CW
CW
VH1
ABC
CW
CBS
TNT
ABC


BEST PERFORMANCE IN A TV SERIES
Guest Starring Young Actor

Cameron Bright
Chandler Canterbury
Nicholas Elia
Dylan Everett
Colin Ford
Soren Fulton
Dominic Scott Kay
Quinn Lord
Justin Martin
Dylan Patton
Colby Paul
Cole Petersen
Remy Thorne
"The 4400" (ep:'Wrath of Graham')
"Criminal Minds" (ep:'In Birth and Death')
"Supernatural" (ep:'The Kids Are Alright')
"The Dresden Files" (ep:'Birds of a Feather')
"Journeyman" (ep:'Blowback')
"Bones" (ep:'The Priest in the Churchyard')
"Navy NCIS" (ep:'Lost & Found')
"Smallville" (ep:'Phantom')
"Cold Case" (ep:'It Takes a Village')
"Cold Case" (ep:'Blackout')
"Pushing Daisies" (ep:'Corpsicle')
"CSI: Miami" (ep:'Stand Your Ground')
"Criminal Minds" (ep:'Revelations')
USA Network
CBS
CW
SCI-FI Channel
NBC
FOX
CBS
CW
CBS
CBS
ABC
CBS
CBS

 

BEST PERFORMANCE IN A TV SERIES
Guest Starring Young Actress

Jasmine Jessica Anthony
Jenna Boyd
Darcy Rose Byrnes
Conchita Campbell
Bailee Madison
Ashlyn Sanchez
Bella Thorne
"Ugly Betty" (ep:'Something Wicked This Way Comes')
"Ghost Whisperer" (ep:'Children of Ghosts')
"Cold Case" (ep:'A Dollar, A Dream')
"Supernatural" (ep:'Playthings')
"House" (ep:'Act Your Age')
"Without a Trace" (ep:'Desert Springs')
"The O.C." (ep:'The Case of the Franks')
ABC
CW
CBS
CW
NBC
TNT
FOX

 

BEST PERFORMANCE IN A TV SERIES
Recurring Young Actor

Jake Cherry
Marc Donato
Caden Michael Gray
Mick Hazen
Dominic Janes
Ty Panitz
Connor Price
K'Sun Ray
Will Shadley
Cainan Wiebe
Calum Worthy
"Desperate Housewives"
"Degrassi: The Next Generation"
"Out of Jimmy's Head"
"As the World Turns"
"ER"
"Bones"
"The Dead Zone"
"Smith"
"Dirty Sexy Money"
"Sanctuary"
"Psych"
ABC
CTV
Cartoon Network
CBS
NBC
FOX
USA Network
CBS
ABC
SCI-FI Channel
USA Network

 

BEST PERFORMANCE IN A TV SERIES
Recurring Young Actress

Kristen Alderson
Rachel G. Fox
Chloe Greenfield
Danielle Hanratty
Sammi Hanratty
Chloe Grace Moretz
Ryan Newman Christina Robinson Darcy Rose Byrnes
Erin Sanders
Christian Serratos
Alyson Stoner
Kylie & Keaton Tyndall
"One Life to Live"
"Desperate Housewives"
"ER"
"The Unit"
"The Suite Life of Zack and Cody"
"Dirty Sexy Money"
"Hannah Montana" "Dexter"
"The Young and the Restless"
"Zoey 101"
"Neds Declassified School Survival Guide"
"The Suite Life of Zack and Cody"
"Big Love"
ABC
ABC
NBC
CBC
Disney Channel
ABC
Disney Channel
Showtime
CBS
Nickelodeon
Nickelodeon
Disney Channel
HBO

 

BEST YOUNG ENSEMBLE PERFORMANCE IN A TV SERIES

"Hannah Montana" - Disney Channel
Miley Cyrus, Emily Osment, Mitchel Musso, Moises Arias and Cody Linley
"The Naked Brothers Band" - Nickelodeon Alex Wolff, Nat Wolff, Allie DiMeco, Thomas Batuello, David Levi, Qaasim Middleton and Cooper Pillot "Out of Jimmy's Head" - Cartoon Network Jon Kent Ethridge, Dominic Janes, Terrence Hardy Jr., Caden Michael Gray, Austin Rogers, Tinashe Kachingwe, Jonina Gable, Nolan Gould, Katelin Petersen and Nicole Smolen "Unfabulous" - Nickelodeon Jordan Calloway, Bianca Collins, Dustin Ingram, Malese Jow, Mary Lou, Emma Roberts, and Chelsea Tavares "Wizards of Waverly Place" - Disney Channel Selena Gomez, David Henrie, Jennifer Stone and Jake T. Austin "Zoey 101" - Nickelodeon Jamie Lynn Spears, Paul Butcher, Sean Flynn Amir, Victoria Justice, Christopher Massey, Erin Sanders and Matthew Underwood

 

BEST PERFORMANCE IN A VOICE-OVER ROLE
Young Actor

Paul Butcher
Marc Donato
Jordan Fry
Trevor Gagnon
Jake D. Smith
"Meet the Robinsons"
"The Future Is Wild"
"Meet the Robinsons"
"Fly Me to the Moon"
"Tom and Jerry Tales"
Walt Disney Feature Animation
Discovery Kids
Walt Disney Feature Animation
nWave Pictures
The CW 4 Kids

 

BEST PERFORMANCE IN A VOICE-OVER ROLE
Young Actress

Tajja Isen
Chloe Grace Moretz
Grace Rolek
"Super Why!"
"My Friends Tigger and Pooh"
"Lou and Lou: Safety Patrol"
PBS
Walt Disney
Disney Channel

 

BEST FAMILY TELEVISION MOVIE or SPECIAL

"High School Musical"
"The Last Day of Summer"
"Naked Brothers Band: The Movie"
"You've Got A Friend"
Disney Channel
Nickelodeon
Nickelodeon
Hallmark Channel


BEST FAMILY TELEVISION SERIES

"Hannah Montana"
"Life Is Wild"
"The Naked Brothers Band"
"Ned's Declassified School Survival Guide"
"Out of Jimmy's Head"
"The Winner"
"Zoey 101"
Disney Channel
CW
Nickelodeon
Nickelodeon
Cartoon network
FOX
Nickelodeon


BEST FAMILY TELEVISION REALITY SHOW, GAME SHOW or DOCUMENTARY

"Are You Smarter Than a Fifth Grader?"
"Endurance"
"Kid Nation"
"My Life as a Child"
"Who Cares About Girls?"
FOX
Discovery Kids
CBS
TLC
Oxygen


BEST SHORT FILM STARRING YOUTH

"Bad"
"The Bench"
"The Black Smith and the Carpenter"
"The Don of Virgil Junior High"
"Far Sighted"
"The Infamous Buddy Blade"
"Velveteen Rabbit"
Vincenzo Giammanco (dir.)
Revolocity
Scottsdale Community College
Rising Nile Productions Filmmakers Alliance
Delaware Coalition Films Denise Quesnel (dir.)


BEST INTERNATIONAL FEATURE FILM

"Breakfast With Scot"
"Die Wilden Kerle 4" (The Wild Guys 4)
"Le Renard et l'Enfant" (The Fox & The Child)
"The Year My Parents Went on Vacation"
"Under the Same Moon" (La Misma Luna)
Canada
Germany
France
Brazil
Mexico


BEST FAMILY FEATURE FILM (Animation)

"Bee Movie"
"Meet the Robinsons"
"Ratatouille"
"Surf's Up"
DreamWorks SKG
Walt Disney Animation
Walt Disney Studios
Sony Pictures Animation


BEST FAMILY FEATURE FILM (Fantasy or Musical)

"Alvin and the Chipmunks"
"Bridge to Terabithia"
"The Golden Compass"
"Underdog"
"The Water Horse"
20th Century Fox
Walden Media
New Line Cinema
Walt Disney Pictures
Columbia Pictures


BEST FAMILY FEATURE FILM (Comedy or Drama)

"August Rush"
"Evan Almighty"
"Firehouse Dog"
"Hairspray"
"The Last Mimzy"
"Martian Child"
"Nancy Drew
"
Warner Brothers
Universal Pictures
20th Century Fox
New Line Cinema
New Line Cinema
New Line Cinema
Warner Brothers




Outstanding Young Performance in Live Theatre


Sara Niemietz
as 'Patrice' in "13"
Mark Taper Forum
Los Angeles


 
Sara Niemietz
Former Child Star - Life Achievement Award
Jim Turner
"Kung Fu"
television series
 
Outstanding Young Performer in a Foreign Film
Vlad Vyuzhanin
"Fatherland or Death"

 

Russia
  Vlad Vyuzhanin
Social Relations of Knowledge Institute Award


NOVA
PBS


official site


 
Laurel Springs School Student Achievement Award
Marilyn Mosely presented the
Laurel Springs School
Student Achievement Award


Laurel Springs School
Ojai, California
 
Marilyn Mosely


Last Year's Winners and Nominees here


 The Internet Movie Database has been used to ensure correct information is maintained on this web site.
All website comments can be sent to: WebInfo
HOME

 TOP OF THIS PAGE